• terezapenkavova

Zpráva z výuky 28.9 - 2.10. 2020

Prožili jsme přelom měsíců a těšíme se na to, co nám nový měsíc přinese


Integrované bloky


V ITB jsme se tento týden stále věnovali formám. Pracovali jsme s pojmy čára rovná, křivá, oblá, vodorovná a svislá. Zvládli jsme si to znázornit i pohybem v prostoru za doprovodu klavíru. Do cesty nám přišel také pojem věta a my zjišťovali jak takovou větu složit, kde končí a začíná a jak nám slouží. Nebylo to pro nás vůbec jednoduché, ale alespoň víme na čem pracovat.


Matematika


V matematice jsme procvičovali orientaci na číselné ose a vůbec v prostoru. Nacházeli jsme číslice podle zadání obsahující pojmy nad, pod, vedle, hned vedle nebo třeba mezi. Velice nás bavilo zapisovat číslice na mazací tabulku. Tady jsme si procvičili formu jednoduchých příkladů formou: napiš číslo o 2 menší než je číslo 8. Stále jsme k zápisu využívali římské číslice, ale už jsme je kombinovali s číslicemi arabskými. Dále jsme se seznámili s novou matematickou pomůckou a tou jsou kostky. Stavěli jsme různé stavby a museli se soustředit hlavně na to, když jsme chtěli postavit stejnou stavbu po vzoru někoho jiného.


Projekty


Tento týden jsme nadále pracovali na narozeninovém kalendáři. Překvapilo nás, že i zpočátku lehce vypadající projekt se může protáhnou na pěkně dlouho. Byl to jediný výstup, který nám chyběl splnit do konce měsíce září, abychom měli všechny výstupy na zelené ploše našeho třídního semaforu výstupů. Nakonec jsme se zamýšleli nad projekty, kterým se budeme věnovat v následujícím měsíci.


Angličtina


V angličtině jsme si procvičovali slovní zásobu týkající se školních předmětů, Přidali jsme k nim i některé další. Velké téma bylo jednotné a množné číslo v anglickém jazyce a právě školní předměty, jako chair, pencil a další, nám usnadnily pochopit princip množného čísla. Ve čtvrtek nás čekal story telling time. Naučili jsme se novou anglickou písničku, která nám posílí čtecí rituál v angličtině a my se hezky naladíme na knížku, která s onou písní přichází. Tentokrát jsme četli pohádku Little Red Riding Hood (Červená Karkulka) a seznámili se hned několika novými slovíčky.


ART


Tento týden jsme prožívali červenou barvu po všech stránkách. Písničku o červené jsme doprovázeli různými nástroji, např. bubínky, paličkami, tamburínou, trianglem, chrastítkem. Krásně nám to ladilo spolu dohromady, až nás to samotné překvapilo :)

Metodou mokrého akvarelu jsme ztvárnili červenou barvu na bílou čtvrtku za doprovodu příběhu a pak si o našich dílech povídali.


Den venku a knížkový den


Ve čtvrtek jsme měli speciální den, a to den knížkový. Každý si přenesl svoji oblíbenou knížku. Kdo zapomněl, dostal možnost najít nějakou zajímavou knihu ve školní knihovně. Naučili jsme se, jak knihu představit ostatním a to prostřednictvím aktivity jménem burza knih. Chodili jsme se seznámit s knihami ostatních a vyslechli si jejich povídání o oblíbené knize. Zjistili jsme, že máme mnoho různých knižních žánrů. Dostali jsme inspiraci na knihy, které bychom si s oblibou přečetli. Hledali jsme rozdíly mezi pohádkou a pověstí. Seznámili jsme se s pověstí o Bruncvíkovi a v pátek na den venku jsme se ho vydali hledat do centra Prahy na Karlův most. Našli jsme i mnoho dalších věcí, jako třeba některá velká a komplikovaná římská čísla, která jsme dokázali vyluštit nebo znak Českého lva hned na několika místech.