top of page
  • Obrázek autoraŠlechtislava Van Řapek

Zářijové seznamování
Zdravíme vás, drazí čtenáři.


Po prázdninové pauze se opět hlásí ke slovu vaše oblíbené tlachy o životě družiny.


Máme pro vás několik novinek.

První novotou je usazení družinových pravidel.

Minulý, předminulý a předpředminulý rok jsme pravidla dětem předávali ústně. Bylo však na čase tuto slovní tradici usadit, dát jí fyzickou a transparentní formu.


Máme to všechno na papíře, drazí přátelé. K přečtení už teď na nástěnkách před vchodem do školy.


Když už jsme u těch vchodů, je třeba zmínit, že se ještě dostavuje zbrusu nový vchod do školy.

Přístavek roste zhruba tak rychle, jak leze šneček po obrně a tak stavba dost zasahuje do prostor školní zahrady, kde jsme odpoledne zvyklí trávit většinu času. To je sice mrzuté, ale zároveň je zajímavé sledovat celý proces výstavby. Během září se nejednou stalo, že jsme našli děti přilepené k oplocení (které odděluje stavbu a prostor na hraní), jak pozorně sledují velké automíchačky vylévající beton, nebo dělníky s něčím, co vypadá jako plamenomet, kterým ten beton suší. ( pisatel tohoto příspěvku není zdatný ve stavební terminologii, plně si uvědomuje, že pracovníci na stavbě plamenomet nemají, ale nenapadl ho lepší výraz.)
Seznámení s lesemKdyž se teď na zahradu všichni skoro nevejdeme, je o to lepší chodit do lesa. Při prvních letošních výletech jsme se museli nejdříve seznámit mezi sebou. Hrajem hry, ve kterých figurují jména, stálice je „vyvolávaná“. Hodně jsme si užili hraní Rybiček a rybářů nebo Mrazíka.


Už jsme stihli obejít Milíčovský i Kunratický les. Tam jsme si měli možnost v klidu vysvětlit jak se zachází s nožem, jaká máme pravidla pro vyřezávání a půjčování nožů. Tak jsme zvědaví, kdo bude umět na konci roku vyřezat něco obtížnějšího, než kůl na upíry.

Houby


Podzim je ideálním časem pro houbaře. Pokochejte se galerií našich úlovků.

Zpátky na zahradu
I přes to, že máme na zahradě stavbu, snažíme se to venku přikrášlovat, jak to jen jde. Kvůli stavbě musela ustoupit vrba Coviďačka (vyrašila sama od sebe v časech lock downu). Bylo nám to líto a tak jsme z ní odřezali haluzky, které nám ve vodě pustily kořínky. S dětmi jsme si pak udělali dílnu sázení. Uvidíme, zdali se naše haluzky uchytí.


Další sázecí dílna proběhla hned zkraje září. Vykopali jsme s dětmi záhonek na darované sazenice jahod (dárce si přál zůstat v anonymitě) a ty pak další den zasadili.


Dílna využívající přírodniny ze zahrady: výroba věnců ze šlahounů vína, větviček z keřů (které rostou podél plotu), slunečnice, řeřichy, meduňky a tenkého vrbového proutí.
S Rozárkou děti zkusily frotáž a zajímavou výtvarnou technikou obtisků malovaly stromy.

Bahno


Bahniště přežilo odpor školního parlamentu! Vivat bahno!

Přes prázdniny dostalo bahniště pevné hranice a zatím se zdá, že je zatím nikdo nechce překračovat.Studovna


Poslední z novinek, které pro děti družináři připravili je otevření studovny. V září běžela v testovacím režimu. Studovna je místo pro děti od 3. třídy. Je to místo, kde mají starší děti prostor si v klidu číst, odpočívat nebo společně vypracovat domácí úkoly. Je možné pouštět si do sluchátek hudbu, nebo si zahrát nějakou nenáročnou hru.

Na konci září mohli návštěvníci vyplnit dotazník, který nám pomůže směřovat konání ve studovně ku prospěchu všech.
To je dnes vše. Vidíme se v říjnu.


Krásné dny přeje,


Váš


DružitýmComments


bottom of page