top of page
  • Obrázek autoraŠlechtislava Van Řapek

Jak jsme řádili v lednu - edice školní družina

Vážení a milí čtenáři,


V této zprávě si přečtěte, jak jsme se vypořádali s covidem, počasím, odpadem a nudou. Vše s nadhledem a nadšením.


Pohled vzhůru ping-pongového stolu

Tým družinářů hrál vůči dětem první dva týdny v oslabení. Stav mužstva družiny se vlivem covidu smrsknul na dva hráče, v jednu chvíli dokonce jen na jednoho. Ze střídačky proto promptně vyrazila Zuzka, kterou si můžete pamatovat z družiny z loňského roku. Ta si odskočila od svých sedmáků a zručně se jala odepisovacích papírů. Střídala Kačku, díky které měly děti program “rodina a vztahy”, v rámci čehož mohly tlačit kočárek a zkusit si být na chvíli zodpovědnými chůvami.

Oběma holkám mockrát děkujeme za výpomoc v těžkých časech :)


Ani co se týče počtu dětí to nebylo zrovna nejrůžovější. Během ledna se družina (vlivem různých nařízených izolací, trasování a bůhvíčehoještě) poměrně vylidnila. Poslední lednový týden jsme zaznamenali rekordní minimum, kdy s námi v družině pobývalo zhruba 5 dětí.
Nejdřív nás navštívil pan Šnek. Hověl si pod parapetem u vchodu do školy, ale jakmile jsme si dovolili jej vyfotit, urazil se, odplazil se, nevíme co s ním je.

Jakékoliv informace vedoucí k nalezení pana Šneka budou vyváženy zlatem (v srdci).

Proč potřebujeme vypátrat šneka? Neslyšel totiž pohádku kluků z první třídy. Zatímco ostatní děti odešly do lesa, kluci si adoptovali partu žížal, které pak vyprávěli poutavé příběhy na dobrou noc. A to panu Šnekovi rozhodně nesmí uniknout.Cyklace


Co je pro jednoho odpad, to může být pro druhého zdrojem inspirace a základem hry. Učíme se spolu upcyklaci a dumpster divingu. Zde můžete vidět, jak holky z první třídy využily vyhozených dekorací z vánočního videa čtvrťáků.Řešíme problém nedostatečné kapacity popelnic, především na papír. Kluci ze 6 třídy mají svérázné a efektivní řešení:


Bláto blátíčko


Dětem nevadí ani zima ani špína (jak už jsme se několikrát přesvědčili). Tento měsíc si děti na bahništi užívaly kutání, prorážení tunelů a vytváření jezírek, která zamrzají.


Kdo se ušpiní, ten se musí před nástupem do MHD na cestě domů řádně očistit.
Pózování se zamraženým klacíkem v dutoledu.

Jak se tohle stalo vám nepovíme, snad se jednalo o dílo náhody. Kdyby snad autor přírodního umění četl tyto řádky, nechť se neváhá přihlásit o autorství.

Dílny


Dílničky jsme z důvodů bahnitosti venkovního prostoru raději přesunuli do třídy. Útočištěm se nám po čas dílen stává třída druháků. S Jančou děti vyráběly Tři krále a ňuňu rybičky z papíru. Adéla sáhla po relaxačních omalovánkách, kreslení zaměstnanců a dětí ve škole a vyrábění společné koláže (fotka). Tvořivou atmosféru podporujeme poslechem hudby, až se jedna z dílen zvrhla v baletní session, z družináře se stal jukebox.
Jak to chodí, když někdo rád chodí


Některé děti si rády jen tak flausí po zahradě a zahřát vevnitř se nechcou za žádnou cenu.


Některé naopak pobyt v teplíčku vyžadují. A tak některé dny zůstáváme s dětmi vevnitř a posloucháme písničky nebo audiopohádky, stavíme si z kostek, hrajeme na piano a další čas krátící kratochvíle.Trápíme sluchovody.

Tvoříme morbidní komiksy. Autorství je samozřejmě dětí samotných, družina zdůrazňuje, že námět i zpracování si děti vynašly samy a nikdo z vychovatelů neměl na podobu díla nejmenší vliv. Kromě zapůjčení kříd. :)


Fotbalové okénko


Určitě už jste z našich zpráv pochopili, že děti nejvíc zbožňují hraní fotbalu. Rozdělme si nyní fotbal na:

1. Velký fotbal hraný živými bytostmi

2. Stolní fotbálek, který kombinuje lidské bytosti a dřevěné malé hráče

3. U nás v družině od ledna dostupný mini stolní fotbáleček, lehce přenosný, skladný, blátu vzdorující.


Jedním z trendů družiny je dealování fotbalových kartiček. Pokud nevidíte děti hrát fotbal, stoprocentně je najdete, jak se spolu sklání nad velkými alby s kartičkami hráčů z různých klubů a zemí.
Rodiče zveme do otevřené družiny, sledujte Edookit a nebojte se mezi nás zavítat.

V neposlední řadě děkujeme rodičům, kteří si na nás vzpomenou a potěší nás malým dárečkem. Třeba květinou.Jako poslední položkou našeho výčtu radostí z družiny si vychutnejte Galerii všehochuť:Mějte se famfárově,


Družitým

コメント


bottom of page