• terezapenkavova

BŘEZEN, DUBEN 2021

Rostliny a jejich koloběh života


Integrované bloky


Měsíc březen přišel s novým tématem Rostliny. S příchodem jara to bylo dokonalé propojení. Nejprve jsme se zamýšleli co už o rostlinách víme a co bychom se chtěli dozvědět. Vyplula nám na povrch celá nástěnka otázek a my se nemohli dočkat objevování rostlinné říše. Na otázku jak rostliny rostou a jak se o rostliny staráme jsme odpověděli zcela jednoduše - vysetím semínek. Sledovali jsme klíčení hrachu, fazole a dalších semen od úplného začátku. Postupně jsme zjišťovali co vyklíčená rostlina potřebuje k životu a k tomu, aby se na ní nakonec objevily plody a tím ta další semínka, která se zasejí zase příští rok na jaře. Jaký krásný koloběh života nám ta příroda umožňuje pozorovat a být toho všeho součástí. Větší sazeničky jsme poté zasadili do školních pěstovacích nádob, kde proces růstu a péče o rostliny pokračuje i nadále.


V průběhu celých dvou měsíců jsme zvládli i jiné pozoruhodnosti. Kdo by to byl do nás řekl, dokázali jsme každý vytvořit herbář. Každý jsme si zvolili svoji techniku zpracování i to podle jakého pravidla budeme vylisované rostlinky do herbáře řadit. Skončilo to prezentací každého z nás a odpovídáním na věcné dotazy spolužáků.


Celé to neskončilo jen u samotných rostlin. Dostali jsme se i pod ně, k samotné půdě. Věděli jste že půdní celebritou je bez pochyby paní žížala? Co ta má na práci a jak je pro nás důležitá? Pokud ne, měli byste si to zjistit.


Bylo toho mnoho co jsme stihli. Víme, že některé rostliny rostou ze semínka, jiné z cibulky, některým se říká trvalky a jiným třeba rostliny dvouleté. Teď už budeme dokonce vědět z čeho si uvařit čaj, když nás bude trápit nachlazení či jiná neduha. No a u toho všeho jsme se zdokonalovali ve čtení i psaní. Dokonce jsme začali psát písmena malé abecedy a to je teprve něco!Matematika

Za celé dva měsíce jsme se v matematice docela dost přehoupli, a to přes desítku. Seznámili jsme se s novým prostředím Autobus, kde jsme každý využili svoji kreativitu k vytvoření osobního autobusu s cestujícími. Bylo to moc fajn, protože takhle jsme mohli procvičovat, počítat a hrát si, i když jsme právě měli týden tzv. plochých hlav. Prostředí Schody nás taky dost baví. Nevěřili byste, ale je to docela výzva spočítat všechny schody na schodišti ve škole. A vůbec, zjistit počet schodů, abyste se dostali na schod, na kterém si lebedí váš spolužák, není tak jednoduché, jak to zní.


Anglický jazyk


Taky tady jsme se taky houpali, a to až k tématu oblečení. Od čepice až po boty to máme zmáknuté. Zvládneme se zeptat otázkou co má ten druhý na sobě a taky na ni odpovědět, i když si můžete ťukat na čelo proč se ptát, když toho dotyčného vidíme na vlastní oči.


ART


Prý namalujte na papír, barvu si sežeňte venku a tak jsme šli na lov. A jaké nádherné výkresy nám vznikly. Je to neuvěřitelné, ale příroda nám opravdu dává vše, co potřebujeme, dokonce i vše pro tvorbu umění. Různé listy, tráva, květy, půda,... to vše a mnohem víc se dá přenést na čtvrtku, využít barvy přírody a s trochou šikovnosti nám pod rukama vzniklo něco naprosto přírody přítomného.