• zuzanabrozova

7. třída: Zpráva z výuky leden-únor 2022

Co budeš letos číst?

Nový rok 2022 jsme v rámci literární dílny zahájili veletrhem knížek, které jsme objevili doma pod stromečkem. Vyměňovali jsme, až vyměnili a pak se s chutí na chvíli začetli. Ježíšek prý měl docela dobrý vkus!


Cesta do minulosti

S novým rokem přichází nová epocha: Člověk, věda a kultura. Podíváme se během ní trochu do historie. Ale k čemu vlastně tu historii potřebujeme znát? Má smysl se ji učit? Uspořádali jsme na toto téma velkou třídní debatu, polovina žáků si připravovala argumenty pro a druhá polovina s nimi měla vést spor, byla proti. Stanovili jsme si pravidla a nechali to jen a jen na dětech. Dařilo se jim to skvěle, dokonce si zvolily moderátorky a pustily se do sebe, rozumějte: čistě akademicky, podloženo fakty a argumenty, s dodržením daným pravidel. Jak to skončilo? Ocenění zasloužili všichni zúčastnění, a dokonce se pokusili o konsenzus. Skvělá práce!


Cesta časem nás zavedla do Muzea alchymistů a mágů staré Prahy. Dozvěděli jsme se mnoho pikantností o Johnovi Dee a také magistru Kellym, který zde v domě u Osla v kolébce nějakou dobu pobýval, podívali jsme se do jeho laboratoria a zkoumali podivnosti tehdejší alchymie.


Půjčíme si Picassa

Jaké poklady skrývá blízká opatovská knihovna, jsme zjistili během dalšího z našich Dnů venku. Kromě knih a časopisů se tu dají půjčit i obrazy!


Temné kasematy

Koncem ledna už nás začaly držet doma karantény a omikron, takže do vyšehradských kasemat se podívala jen polovina třídy. Jsou tu umístěné některé sochy z Karlova mostu. Užasli jsme, jak ohromné prostory se v opevnění nacházejí, a děti si daly bojovku v černočerných chodbách, kde nebylo vidět ani na krok…


Gotika je, když…

… když jsou na obrazech hlavně svatí, když je vše štíhlé, směřující vzhůru, když se do obrazů vkládají relikvie nebo když se používá drahá modř, hodně červené a zlaté barvy… To jsme se dozvěděli na návštěvě v Anežském klášteře. Moc fajn bylo, že žáci mohli sami objevovat, co to gotika je, plnili úkoly a dostávali záludné otázky.


Co nového v projektech

Také jsme během ledna stihli dvě velmi podařené prezentace projektů. Jeden nám představil v celé šíři svět skautingu a druhý nás vzal až na Antarktidu… Věděli jste, že jedna ze skautských výzev je vydržet 24 hodin na stromě? Dali byste to? A věděli jste, že před desítkami milionů let byla Antarktida zelená a porostlá tropickými rostlinami?


Zpět do našich zasněžených končin. V únoru se totiž balíme na lyžák, tedy děti to přejmenovaly na “běžák”. Protože se běžkovalo. Ale to už je zase jiný příběh…