• zuzanabrozova

7. třída: Vítejte na palubě!


První školní den jsme zahájili stylově - rozdávaly se letenky, děti čeká cesta sedmou (jak jinak) třídou do školy Vitae. Během letu nás však čeká spousta zajímavých zastávek, odboček a mezipřistání. Tak vzhůru na palubu…


Adaptační výlet

Sotva se ve škole rozkoukáme, vyrážíme na adaptační pobyt na Vysočinu. Cestujeme linkovou dopravou, s bágly na zádech, přestupujeme, vystupujeme a stoupáme na kopec Křemešník do stejnojmenného hotelu. Děti si ubytování i místní kuchyni moc pochvalují. Výletujeme, zdoláváme lanový park, hrajeme hry, cvičíme, čteme v mapách, běháme, stoupáme na rozhlednu, děláme táborák a seznamujeme se. Tedy hlavně my, nové učitelky, s dětmi :-)
Epocha Země

Po návratu do školy pokračujeme v cestovatelské tématice. Máme epochu Země, a tak nás čeká spousta objevování. Ze smíšených dvojic zakládáme devět cestovních kanceláří. Každá z nich si vylosovala neznámé město a k němu sbírá důležité informace. Důležité - pro koho? Pro turistu. Vžili jsme se do role cestovatele a dali dohromady okruh informací, které potřebujeme o dané zemi znát, když se rozhodneme tam vyrazit.


Už máme posbírané základní údaje o městě a zemi, v níž leží. A protože bylo hodně dětí nemocných, ale přesto ochotných se učit, tak jsme pracovali také online. Část informací získávali žáci na internetu a ti, co byli ve škole, využívali atlasy a encyklopedie. Zkoušíme si, jak se v atlasech určuje zeměpisná šířka a délka, víme, kde leží Greenwich, a že rovnoběžky jsou kružnice, ale poledníky ne.


Učíme se také venku, na zahradě, ve městě, v lese. Jedna z aktivit, kterou jsme vzali ven, bylo poznávání různých světových míst podle fotografií. Poznali byste nigerijskou vesnici nebo hlavní město Kostariky? Sedmáci to dali!


Czech Press Photo

Ještě jsou výstavy a muzea otevřená, tak toho využíváme a jdeme se podívat na fotografie Czech Press Photo 2020 v budově Národního muzea. Vidíme tu ve zkratce a z různých úhlů, co se dělo minulý rok u nás i v zahraničí. Téma je jasné, covid. Ale i navzdory pandemii je tu vidět spousta naděje. Děti vybíraly fotografie, které je dojaly, šokovaly, pobavily, a také si zkusily jako porotci vybrat svou vlastní vítěznou fotku. Dozvídáme se a diskutujeme, co všechno asi obnáší práce fotografa-reportéra.


Volby a státní zřízení

V půlce října žila celá Česká republika volbami, a tak jsme pátrali, jaký typ vlády (PL) je v našich vylosovaných zemích. Zjistili jsme, jak je to s monarchiemi a republikami, že jich existuje několik druhů. V rámci Dne venku jsme se byli podívat, kde jsou v Praze budovy poslanecké sněmovny, senátu nebo ministerstva financí.


Interview

Jak se lidem žije pod absolutistickým vládcem, nebo v parlamentní republice - to jsme zkoumali v rámci přípravy na velký rozhovor dvou zástupců zemí s reportérem/reportérkou CNN. Každá cestovní kancelář zjišťovala životní úroveň lidí ve své zemi, jak se jim bydlí, zda netrpí chudobou či hladem, a pak o tom referovali v rámci interview.


Den v Austrálii

V Náprstkově muzeu jsme mohli nahlédnout do života domorodých obyvatel v Austrálii a Oceánii. Viděli jsme spoustu překvapivých i děsivých předmětů, včetně bumerangů, map z proutí a sušených hlav. Také jsme tvořili obrazy australskou tradiční tečkovanou technikou.


Na konci října vtrhla do sedmičky děsivá stvoření... Hello, Halloween :-)