Child on Tablet

Kyberbezpečnost

Online výuka vyžaduje, aby děti trávily čas v kyberprostoru. Množství času stráveného na internetu a některé jeho obsahy však pro ně mohou být hrozbou. Seznamte se s doporučenými zásadami a zjistěte více na edukačních kartách. V případě potřeby neváhejte kontaktovat preventistku Kláru Havrdovou.  

Online výuka vyžaduje, aby děti určitý čas trávily v kyberprostoru, kde mají zadání svých prací, studijní materiály a další informace. Množství času stráveného na internetu a některé jeho obsahy však pro ně mohou být závažnou hrozbou.

Ve škole s tématem bezpečnosti v kyberprostoru systematicky pracujeme v rámci primární prevence, nyní se však zodpovědnost přesunuje na rodiče. Rádi bychom vám v tom pomohli nabídkou doporučených zásad, tematických edukačních karet a odkazů na další zdroje. Neváhejte se obracet na Kláru Havrdovou (klara.havrdova@skolavitae.cz), metodičku primární prevence. 

Přes všechny potenciální hrozby nám online výuka nabízí celou řadu pozitiv. Potenciál IT technologií můžeme využívat naplno, výuku obohatit, naučit se pracovat s online zdroji a posunout digitální gramotnost na vyšší úroveň. Děti se při své práci z domova učí větší zodpovědnosti a samostatnosti. Bez rodičovské pomoci by to však šlo jen stěží. Vaší spolupráce si velmi vážíme.

 • 1/ určete pravidla

  Nastavte jasná pravidla přiměřená věku dětí a vysvětlete, proč je vyžadujete (např. jak postupovat po shlédnutí výukového videa na YouTube a při vyhledávání informací, co dělat, když dítě narazí na nevhodné stránky či videa, s kým může komunikovat online, co smí sdílet online).

 • 2/ jděte příkladem

  Jděte příkladem a (některá) pravidla dodržujte také, pro děti budou mít daleko větší váhu. U stolu je při jídle dobré odkládat mobil z dosahu, stejně tak při vzájemné komunikaci. Čas, kdy jste online, střídejte  s pohybem, procházkou, hraním s dětmi, četbou apod.

 • 3/ nastavte limit

  Nastavte dětem limit, kolik času denně mohou být online. Rozlišujte přitom čas potřebný k výuce a k zábavě. Do limitu započtěte veškerý čas strávený online na počítači, tabletu a mobilu!

 • 4/ dvě hodiny a dost

  Dovolte dětem být nepřetržitě online nejdéle 2 hodiny. Poté ať činnost změní, v ideálním případě zařadí krátkou pohybovou aktivitu.

 • 5/ mluvte narovinu

  Mluvte s dětmi narovinu! Měly by vědět, že mohou narazit na stránky a videa, která jim nejsou určena a jejich obsah by jim mohl ublížit. Nabídněte důvěru, ale požadujte zodpovědnost.

 • 6/ mějte plán B

  Dodržování nastavených pravidel od dětí důsledně vyžadujte. Mějte však v záloze scénář pro případ, kdy nějaké pravidlo poruší.

 

Edukační karty

Vybrané tematické edukační karty nabízejí celou řadu informací, které vám pomohou zorientovat se v online světě a kyberbezpečnosti. 

 

Další online zdroje

 • Kraje pro bezpečný internet / E-learningové kurzy zdarma k problematice bezpečnosti na internetu pro děti, rodiče i učitele

 • bezpečně-online.cz Stránka Národního centra bezpečnějšího internetu nabízející materiály pro rodiče i učitele

 • Projekt E-bezpečí / Národní projekt prevence rizikového chování v online prostředí

 • Digitální stopa / Gamifikovaná vzdělávací aktivita  pro žáky 5. a 6. tříd ZŠ zaměřená na tematiku digitálních stop a přidružených sociálně patologických jevů

 • Psychoterapeutická poradna / Doporučená psychoterapeutka Eva Havrdová

 

Základní škola Vitae, s. r. o. (dříve Škola Můj Projekt – základní škola Praha, s. r. o.)

 

Chomutovická 1443/4

149 00 Praha 11

skola@skolavitae.cz

IČ: 24736490

IZO: 181033518

ID datové schránky: z5fud8i

Ředitelka: +420 608 948 311 

Družina:   +420 602 255 727

O škole
Třídy
Praktické info
Zápis/Přestup
Akademie Vitae
®

© Škola Vitae 2014-2020

® Škola Vitae, Akademie Vitae

 • Facebook
 • YouTube